کفش مردانه | کفش زنانه | کفش چرم | کیف چرم | کمربند چرم | سایز کمربند چطور تعیین می‌شود
دانلود اپلیکیشن اندروید
منوی کاربر

سایز کمربند چطور تعیین می‌شود؟

اولین نکته‌ای که پیش از خرید کمربند چرم طبیعی باید بدانید نحوه تعیین سایز کمربند است.
کمربندهای استاندارد دارای 5 سوراخ هستند. سایز کمربند از نقطه اتصال بند کمربند به حلقه سگک تا سوراخ سوم اندازه‌گیری و تعیین می‌شود. انتخاب سوراخ سوم به‌عنوان ملاک اندازه‌گیری سایز کمربند برای آن است که فرد در صورت نیاز بتواند کمربند را تنگ‌تر یا گشادتر ببندد بدون این‌که نیاز باشد سوراخ اضافی روی آن ایجاد کند.

بهتر است آقایان موقع خرید کمربند سایز کمربند را دقیقاً متناسب با سایز کمر شلوار انتخاب نکرده و کمربندی بخرند که حداقل یک سایز از سایز کمرشان بلندتر باشد. چون:

1. به طور معمول مردان چند سانت از پائین پیراهن خود را درون شلوارشان می‌گذارند، بنابراین باید سایز کمربند را کمی بلندتر از سایز کمر در نظر بگیرند تا پیراهن بدون فشار و چین‌خوردگی بیش از حد درون شلوار قرار بگیرد.

2. همه شلوارها ضخامت یکسان ندارند؛ بنابراین اگر قرار باشد کمربند با شلوارهای مختلف، از جین گرفته تا پارچه‌ای مورد استفاده قرار گیرد سایز آن باید حداقل 2.5 سانتی‌متر از سایز کمر بزرگ‌تر باشد.

تعیین اندازه کمر برای انتخاب سایز کمربند

برای انتخاب بهترین سایز کمربند باید ابتدا اندازه کمر تعیین شود.

1. اندازه‌گیری دور کمر یا ناحیه بالایی باسن با متر

2. اندازه‌گیری کمربندی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید

3. اندازه‌گیری دور کمر یک شلوار

اندازه‌گیری دور کمر

1. یک شلوار مناسب که نه خیلی تنگ و نه زیادی گشاد باشد را بپوشید. شلوار انتخاب شده باید از نظر سایز متناسب با شلواری باشد که قرار است برای آن کمربند بخرید.

2. یک متر را بردارید و آن را مانند کمربند به دور کمر خود ببندید. متر باید درست مانند کمربند از حلقه‌ها یا بندینک‌های روی شلوار عبور داده شود.

3. متر را دقیقاً روی کمر یا کمی بالاتر از باسن خود نگه دارید. یعنی درست جایی که می‌خواهید کمربند را روی کمر خود ببندید.

4. به‌اندازه‌ای که روی متر می‌بینید حداقل 2.5 سانتی‌متر اضافه کنید. این اندازه مناسب کمربندی است که باید خریداری کنید.

اندازه‌گیری کمربندی که هنوز مورد استفاده شما است:

راحت‌ترین راه برای تشخیص سایز کمربند مناسب اندازه گرفتن کمربندی است که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید و سایز مناسبی دارد.

1. کمربند خود را روی یک سطح کاملاً صاف قرار دهید. مطمئن شوید که سگک کمربند تا نخورده باشد یا کمربند تاب نداشته باشد.

2. کمربند را طوری روی سطح صاف قرار دهید که سگک آن سمت چپ شما باشد.

3. با متر از ناحیه اتصال بند به سگک تا سوراخ سوم را اندازه بگیرید. البته اگر شما همیشه سگک را روی سوراخی به جز سوراخ سوم تنظیم می‌کنید باید موقع متر زدن کمربند سوراخ مورد نظر خود را ملاک اندازه‌گیری قرار دهید.

4. بهتر است کمربندی بخرید که از اندازه به دست آمده با این شیوه به اندازه 2.5 سانتی‌متر بزرگ‌تر باشد.

اندازه‌گیری دور کمر یک شلوار

این شیوه اندازه‌گیری دور کمر چندان دقیق نیست. چون شلوارها در اثر مرور زمان و استفاده مکرر کمی تغییر سایز می‌دهند. اما برای انتخاب سایز کمربند زنانه یا خرید کمربند برای فردی به جز خودتان می‌توانید از این شیوه سایزگیری هم استفاده کنید.

1. متر را دور کمر شلوار بپیچید. متر باید درست مانند کمربند از بندینک‌های روی شلوار عبور داده شود.

2. به عدد به دست آمده 2.5 سانتی‌متر اضافه کنید و کمربندی با این سایز بخرید.

پیش از آن که به سراغ اندازه‌ها بروید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که همه برندهای تولید کننده کمربند محصولات خود را بر اساس یک استاندارد مشخص تولید و سایزبندی نمی‌کنند؛ بنابراین در هنگام خرید توجه کنید که برندی که قرار است از آن کمربند بخرید بر چه اساسی کمربندهای خود را سایزبندی کرده است؟

به طور مثال کمربندهای تولیدی رادین چرم در اندازه‌های 105، 110، 115، 120، 125 و 130 سانتی‌متری تولید می‌شوند. شما باید بر اساس سایز کمر خود مناسب‌ترین سایز کمربند چرمی را از این برند انتخاب و خریداری کنید. 

جدول سایز استاندارد کمربند مردانه     

در جداول زیر شیوه سایزگیری کمر با سه واحد اندازه‌گیری سانتی‌متر، اینچ و اندازه عمومی به همراه سایز مناسب کمربند آورده شده است.

گرچه توصیه می‌شود که همواره اندازه کمربند خود را به‌اندازه 2.5 سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندازه واقعی کمر خود بخرید، اما بهتر است اندازه کمربند چرم را خیلی بزرگ‌تر از اندازه کمر خود انتخاب نکنید تا مجبور نشوید برای تنظیم درست، روی آن سوراخ اضافه ایجاد کنید

این نکته را نیز از یاد نبرید که اندازه بند کمربند را می‌توان کوچک‌تر کرد. اما برای انجام این کار هرگز خودتان دست به کار نشوید. به خصوص اگر کمربند شما چرم است آن را به یک فروشگاه چرم ببرید یا از یک کفاش زبردست بخواهید که با ابزار مخصوصی که دارد بخش اضافه بند کمربند را برش زده و آن را دوباره روی سگک تنظیم و به آن متصل کند.

 

 

 

سایز دور کمر به سانتی متر

84

88

92

96

100

104

سایز مناسب کمربند به سانتی متر

105

110

115

120

125

135

 

 

 

 

سایز عمومی کمربند

30

32

34

36

38

40

42

44

46

44

46

اندازه عمومی کمربند مناسب

Xs

S

M

M

L

L

XL

XL

2XL

3XL

4XL

 

 

 

چگونه کمربند را با توجه به سایز کمر خود تنظیم کنیم؟

روش کوتاه کردن کمربند به این صورت است که ابتدا در پشت سگک کمربند یک پیچ وجود دارد، آن را به وسیله پیچ گوشتی باز نمایید. بعد از این کار سگک کمربند به راحتی جدا می شود. کمربند را دور کمر خود بگیرید اگر خیلی بلند بود می توانید قسمت اضافی آن را برش دهید، قسمتی را که برش داده اید روی کمربند قرار دهید تا محل دقیق سوراخ کردن آن مشخص شود، سپس کمربند را بر روی تکه چوبی قرار دهید و محل مورد نظر را به وسیله سمبه سوراخ نمایید. در پایان سگک کمربند را در جای خود قرار داده و پیچ آن را محکم کنید.